2024. május 15, szerda
HomeSzigetelésGazdaságos otthon: Hőszigetelés kisokos

Gazdaságos otthon: Hőszigetelés kisokos

Hőszigetelés: út a passzív házhoz! Egyre többet szóba hozzuk hétköznapjainkban is, hogy valahogy csökkentenünk kellene a fűtési költségeket, majd a kőművessel mindjárt azon kezdünk beszélgetni, hogy hány cm vastag hőszigetelés lenne szükséges és ezt mennyiért rakja fel lakásunk – házunk falára. Ezt szeretnénk az alábbiakban kicsit részletesebben is körbejárni, és azt, hogy az energetikai korszerűsítés esetén ennél kicsit többről is kell gondolkodnunk, kezdve az alapoktól!

Ha szeretné otthonát nyáron olcsón hűteni és télen fűteni, szerezzen be energiatakarékos klímát. Csak pár kattintás és egyedi ajánlatot adunk: www.coldale.hu

Miért hőszigeteljünk?

Erre több válasz is adható:

  • Ha meglévő épületünk hőtechnikai / energetikai korszerűsítéséről, felújításáról van szó, akkor a legegyszerűbb válasz az, hogy azért, mert megéri! Hisz ez egy gyorsan (bőven 10 éven belül) megtérülő beruházás. Az energetikai korszerűsítés költsége belátható időn belül megtérül a kisebb energia költségek miatt. De különben is, ki ne szeretne egy közel nulla energiaigényű, vagy passzív házban lakni?

A közel nulla nem azt jelenti ugyan, hogy semmit nem kell fizetnünk az energia szolgáltatóknak… De mi lenne, ha mondjuk a jelenlegi 56 ezer Ft havi energiaszámlánk (pl. gáz + villany) hirtelen havi 6 ezer Ft-ra csökkenne?

Tudtad?

Miért jó a Passzív ház? Egy Passzív ház esetén fűtésre semmi szükség, hiszen az épületben a használat során keletkező hő (főzés, világítás, emberi test által termelt hő) fedezi azt a kis hőveszteséget, ami még mindig keletkezik.

  • Ha új házat építünk, illetve ha jelentős felújítást végzünk, akkor a válaszunk a feltett kérdésre az, hogy azért is végezzünk energetikai korszerűsítést, mert kötelező. Ma már csak olyan lakóépületet építhetünk, amely közel nulla energiaigényű! Bár lakások esetében átmenetileg van könnyebbségünk az ún., költségoptimalizált szintre, azonban 2021-ben már csak úgy kaphatunk használatbavételi engedélyt, ha az energetikai tanúsító számítása közel nulla energiaigényű épületről szól. De már kötelező a házunkra energiatanúsítást is készíttetni, ha el akarjuk adni, és ez egyre fontosabb szemponttá válik a vevők számára, hiszen nem mindegy, hogy energia (és pénztárca-)faló lakást vásárolunk, vagy jól hőszigetelt, pénztárcakímélőt! Ugyanígy kötelező az energiatanúsítás minden engedélyezett építés befejeztével!
  • Végül pedig azért fontos a házaink hőszigetelése, mert nemzetgazdasági érdek az energiafogyasztás csökkentése! De nyugodtan mondhatunk nagyobbat is: a Bioszféra / Emberiség érdeke is. Országosan a legnagyobb import költségünk az energia import! És ez – hosszú távon – csak folyamatosan nő. Eléggé közismert – de talán nem eléggé – hogy az emberiség ökológiai lábnyoma (és benne Magyarországé is) már most is jelentősen meghaladja a Föld kapacitását, valamint a még mindig növő fosszilis energiafelhasználás (széndioxid kibocsátás) a legnagyobb okozója a klímaváltozásnak. És ezek a tényezők a földi bioszféra – és benne az emberiség – katasztrófájához közelítenek bennünket.
Olvassa el ezeket is
Hirdetésspot_img

Legfrissebb hírek